.

sazci dedeEşmeli Sazcı Dede
1956 yılında Uşak İli, Eşme İlçesi Köylüoğlu Köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Musa Köylü olan sanatkârımız küçük yaşlardan itibaren dede lakabıyla anılmaktadır. Sazcı Dede, İlkokulu kendi köyünde okudu. 11 yaşına geldiğinde bağlama çalmaya başladı. Müzikle tanıştığı ilk yıllarda Çakıcı lakaplı, ustam dediği Mustafa Köylü ile komşu köyden olan Aşık Garip Ali’den etkilendi. Bağlamada ve yöresel eserlerde kısa zamanda ustalaşarak 15 yaşından itibaren düğünlerde ve organizasyonlarda müzisyenlik mesleğini icra etmeye başladı. 1974 yılında evlendi ve bu evlilikten 3 çocuğu olan Sazcı Dedenin aynı zamanda 5 torunu bulunmaktadır.
 
Askerliğini bando eri olarak yaptıktan sonra 1978 yılında tekrar köyüne döndü ve bu tarihten itibaren sayısını kendisinin dahi hatırlamadığı düğünlerde müzisyen olarak mesleğini icra etti. Bir yandan da köyünde rençberlikle meşgul oldu.
Amatör stüdyolarda çok sayıda eser kaydeden Sazcı Dede, 2013 yılında profesyonel anlamda bir stüdyo albümü de yaptı. Bu albümde özellikle Eşme Kocabey Köyünden rahmetli Kamil Kartufan’a ait olan ‘Hatçem’ diğer bir adıyla ‘Eşmenin Yolu’ türküsü ses getirdi ve beğenildi.
Halen, Eşme İlçesi Köylüoğlu köyünde yaşayan Sazcı Dede, müzisyenlik mesleğine devam etmekte, birçok düğün ve benzeri organizasyonlarda sanatını icra etmektedir.