.

garipAli 2484Âşık Garip Ali
10.02.1955 yılında Uşak İli, Eşme İlçesi Bozlar Köyünde 6 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.4 yaşında babasını kaybetti. İlkokulu kendi köyünde okudu. İlk türküsünü halaoğlunun küçük yaşta ölmesi üzerine 9 yaşında yazdı ve besteledi. Küçük yaşlarda kendisine ait bir bağlaması olmasını çok istedi. Bu isteği maddi elverişsizliklerden dolayı ancak 10 yaşında, kendisine iki koyun karşılığında Eşmeden bir bağlama verilmesiyle gerçekleşebildi.
 
O yıllarda birçok genç gibi Âşık Garip Ali de 15 yaşında Almanya’ya gitti. Gurbetliğin vermiş olduğu hasretlik ile sazına daha bir başka sarıldı. Vatanına, annesine ve köyüne özleminden dolayı sayısız eser yazdı ve besteledi. Sevenleri tarafından kendisine ‘Garip’ mahlası verildi. İlk plağını 19 yaşında çıkardı. Bu plakta ‘yoksul anam’ ve ‘şu perişan halim’ isimli eserlerini seslendirdi. Bu plakın yoğun ilgi görmesi üzerine Almanya’da minareci ve türküola firmalarına birçok kaset doldurdu. 1979 yılında ‘Gurbet Bizi Öldürüyor’ , 1980 yılında ‘Bedelli Asker’ , 1981 yılında ‘Sultanım’ , 1982 yılında ‘Gurbetçiler Dönüyor’ , 1997 yılında ‘Bırakın Benim Türkiye’mi’ , 2005 yılında sanatçı Sami Dinç ile birlikte ‘Türküler 1’ , 2011 yılında ise ‘Baba Ocağı’ isimli türkü albümlerini yayınladı. Bu albümlerin dışında single olarak sosyal medya platformlarında yayınlanan eserleri olduğu gibi henüz daha yayınlanmayan çok sayıda eseri de bulunmaktadır.
 
Ozanımız, Almanya’da 1978 yılında evlendi ve bu evliliğinden Ferhat ve Mehtap isminde iki çocuğu dünyaya geldi. Bu iki çocuğundan 6 torunu bulunmaktadır. Garip Ali Almanya’da uzun yıllar lokal işlettikten sonra 2009 yılında memleketi Uşak’a kesin dönüş yaptı.Âşık Garip Ali ‘Gurbet Bizi Öldürüyor’, ‘Bir Kız Sevdim Ben Bu Köyden’, ‘Gurbetçiler Dönüyor’, ‘Baba Ocağı’, ‘Vay Benim Gençliğim’, ’Eşmeden Banaza’, ’Ben Daha Gurbetteyim’, ’Dönemedim Köyüme’,  ‘Yörük Kızı’, ’Ben Bizim Oraları Özledim’ gibi birçok bilinen türkülere imza atmış olup bu türküler halen Uşakta ve Türkiye genelinde seslendirilmektedir.