.

hamambogazi01Banaz / Hamamboğazı Kaplıcaları
Bu kaplıcalar Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Uşak ilinin Banaz ilçesinde konumlanmaktadır. İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu sayede ziyaretçilerine, nispeten gürültüden daha uzak ve sakin bir alan sunmaktadır. Sahip olduğu doğa harikaları ile 2004 yılında turizm merkezi olduğu ilan edilmiştir. Yeraltı kaynaklarının en verimli şekilde değerlendirilmesi sonucu misafirlerinin beğenisini kazanmıştır. Bulunduğu bölgenin termal açıdan en önemli turistik noktalarından biridir. Zira Hamamboğazı Banaz, hijyeni ve konuklarına sunduğu olanaklarla memnuniyeti sağlamaktadır. Çokça tercih edilmesinin bir diğer nedeni de su kaynaklarının birçok hastaya şifalı gelmesidir. Dolayısıyla doğal bir güzellik olmasının yanı sıra tedavi merkezi olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Siz de bu kaplıcalara gelerek sağlıklı, dingin ve huzurlu bir tatil yaşayabilirsiniz. 
 
Hamamboğazı Kaplıcaları Özellikleri
Bu kaplıcalar üç farklı su türüne sahiptir. Bu sular sarı kız, kara kız ve gazoz olarak adlandırılmaktadır. Ayrı şekilde isimlerle nitelenen bu suların özellikleri de birbirinden farklıdır. Sarı kız suyu ılık olması ve içerisinde bol miktarda kükürt içermesiyle bilinmektedir. Kara kız isimli su türünün özelliği ise sarı kıza nispeten daha orta sıcaklıkta olmasıdır. Bunların yanı sıra Uşak Banaz Termal bünyesinde çıkarılan gazoz adlı yer altı suyu ise demir, kükürt ve bu elementler gibi şifalı diğer madenleri içermektedir. Birbirinden farklı özellikleri olan bu suların tedavi etme gücü de değişiklik göstermektedir. Tüm bunlar, bu kaplıcanın özel ve önemli olmasını açıklar niteliktedir. Oldukça şifalı su kaynaklarına sahip olmasıyla ziyaretçilerine alternatif tıp bağlamında çözümler üretmektedir. 
 
Hamamboğazı Kaplıcaları Kimlere İyi Gelir?
Bölgenin birçok analizden geçmesiyle beden sağlığı için çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu analizler üç türlüdür. Araştırmalar kapsamında kaplıcalar bakteriyolojik, fiziksel ve kimyasal testlere tabi tutulmaktadır. Bu şekilde detaylı bir inceleme sonrasında bu şifalı su kaynağının mide rahatsızlıklarını tedavi etmede büyük rol oynadığı gözlemlenmiştir. Öte yandan Romatizmaya iyi gelen kaplıcalar arasında da gözde olanlardan biridir. Özellikle kronik romatizma hastalıkları için etkin bir şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu termal merkez, viral ya da bakteriyel şekilde oluşabilecek olan bağırsak rahatsızlanmaları için de birebirdir. Son olarak yakın zamanda pek çok kişide görülebilen karaciğer hastalıklarına da şifa kaynağı olmaktadır. Kısacası çoğu hastalığın iyileşme sürecini hızlandırdığı ya da doğrudan başlattığı yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bu şifalı kaplıcaları ziyaret ederek, ruh ve beden sağlığınızı yenileyip artırabilirsiniz. 
 
Banaz Hamamboğazı Konaklama
Doğa harikası ve sağlık dostu bir yer olan bu kaplıcalar günübirlik ziyaretlere oldukça uygundur. Ancak konaklamak isterseniz de Uşak Banaz Hamamboğazı Termal Turizm Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca takip edildiği için misafirlerini donanımlı bir şekilde karşılamaktadır. Bu termal alanda çift kişilik yatağa sahip 26 tane bungalov şeklinde ev bulunmaktadır. Ayrıca restoran, yüzme havuzu ve sağlık odası da mevcuttur. Kaplıcaların ortasında konumlanması nedeniyle burada konaklamak oldukça avantajlıdır. 

Ulaşım Bilgileri

Koordinatlar: 38.77763126466741, 29.824122351069132
Tel.: 0 276 365 50 50
Adres: İzmir Ankara İstikameti Banazdan 7.KM Mesafede Sağda